Mide Botoksu

Mide Botoksu endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine botoks iğnelerinin yapılması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yöntemle mide boşalma süresi gecik, açlık hormonu olan grelin hormonun salgısı azalır. Böylece hem tokluk duygusu uzamış, açlık hissi de azalmış olur. 

Mide Botoksu Kimlere Yapılabilir?

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir.  Bu uygulama için herhangi bir yaş ve kilo kriteri yoktur. Ancak, genellikle 10 ile 20 kilogram fazlası olan kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Mide botoksu uygulaması sedasyon (yarı uyku) halinde ve endoskopik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Mide botoksu uygulaması midenin kas tabakasına skleroterapi iğnesi dediğimiz gözle zor ayırt edilebilen çok ince iğnelerle gerçekleştirilir. Midenin 15 ile 25 farklı noktasına uygulama yapılır. Uygulama için hastanın en az 6-8 saat aç olması gerekir. Mide botoksu bir ameliyat işlemi değil, bir endoskopi işlemidir. Genellikle 20 dakika kadar süren mide botoksu uygulaması sonrası 1-2 saat sonra normal günlük hayata dönülebilir.

Mide Botoksunda Yaş Sınırı Var Mıdır?

Mide botoksu işlemi yapılacak kişinin yetişkin olması yeterlidir. Endoskopi yapılmasına engel bir sağlık sorunu olmayan, en az 18 en fazla 70 yaşındaki kişilere mide botoksu yapılabilir. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda diğer kilo vermeyi amaçlayan uygulamalara ilave olarak gerekli görüldüğünde yapılabilir, ancak bu konuda hekimin detaylı değerlendirmesi önemlidir. 

Mide Botoks İşleminin Tekrarlanması Gerekiyor Mu?

Mide botoksu olarak kullanılan botulismus toksini dermatolojik, estetik veya ürolojik amaçlı kullanılan botoksla aynı özelliktedir. Botoks sinir sistemini geçici olarak felç ederek o sinirle ait kas’ın kasılmasını engellemektedir. Botoks etkisini hem çizgili kaslarda hem de düz kaslarda aynı şekilde göstermektedir. Mide kasları düz kas özelliğindedir. Botoks uygulandıktan sonra 4-6 ay süreyle ilgili kas’ta geçici felç oluşturmaktadır. Bu nedenle yapılan işlemin etkisinin devam edebilmesi için 4 ay sonra tekrar uygulama gerekir. Bir uygulama ile genellikle 12-15 kilo verilebilmektedir, ancak kişiden kişiye metabolik özellikler, ilaca hassasiyet, antikor gelişmesi gibi faktörler nedeniyle herkeste aynı sonuç elde edilemeyebilir. Özellikle beslenme kontrolü ve takviye ilaçlar ile uygulamanın etkinliği hekim önerileriyle artırılmaya çalışılabilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Mide botoksu obezite ve fazla kilolar için uygulanan cerrahi yöntemlere göre yan etkisi ve komplikasyonları yok denecek kadar az olan bir yöntemdir. Endoskopik yöntemle yapılan mide botoksu işlemi, klasik endoskopik uygulamalara benzerdir. Mide botoksu “clostridium botulismus” denilen bir bakterinin inaktive toksini olması sebebiyle çok güvenli bir uygulamadır. 

Mide Botoksu, Etkisini Nasıl Gösterir?

Mide Botoksu mide kaslarını gevşeterek alınan gıdaların sindirimini ve mideden bağırsaklara geçmesini geciktirir, normalde gıdaların mideden bağırsak sistemine geçişi 4-6 saat kadar sürer. Bu etkiyi kasları uyaran sinir uçlarında iletimi geçici olarak engelleyerek sağlar. Botoks uygulandıktan sonra mideden gıdaların bağırsaklara geçiş süresi 10-12 saat kadar bir zaman alır. Bu da kişinin uzun süre kendini çok hissetmesi ne neden olur. Mide botoksu uygulandıktan sonra ilk aylarda daha fazla olmak üzere ortalama 15 kilogram kadar kilo verilir ancak kişinin önceki kilosu ve metabolizması burada önemli rol oynar. Örneğin bir 60 santimetre boyunda 150 kilogram ağırlığında olan biri ile yine bir 60 santimetre boyunda 100 kilogram ağırlığında olan kişi aynı hızda ve oranda kilo vermeyebilir. Kilo miktarı arttıkça verilebilecek kilo da artmaktadır. 

Mide Botoksu Fiyatları

Botoks; enjekte edildiği bölgede, sinir kas iletimini geçici olarak engelleyerek kas fonksiyonlarında azalma yaparak etki gösterir. Botoks enjekte edildiği alan dışında etki göstermez. Amerikan ilaç kurumu tarafından onaylanmış 2 çeşit botoks vardır, Bu botokslar Allergan ve Ipsen firmalarına aittir. Her iki botoks ürünü de birbirine yakın etkiye sahiptir. Botoks uygulamasında fiyatı belirleyen asıl etmen pahalı bir ilaç olmasındandır. Mide botoksu fiyatı uygulanan doz, endoskopi işlemi ve bu işlemin anestezist tarafından sedasyon (hafif uyku) halinde uygulanması, uygulayan doktorun deneyimi gibi faktörlere bağlıdır. Mide botoksu vücudun diğer bölgelerine uygulanan botoksa göre çok daha yüksek dozda uygulandığı için biraz daha yüksek maliyet oluşturmaktadır. Bu maliyete iyi bir diyetisyen desteği ile takip eden kliniklerin bu hizmetinin maliyeti de eklenmelidir. Genellikle “mide botoksunun kaç para olduğu” yönünde sorular gelmektedir. Bu noktada, standart bir uygulama dozu ve takip yöntemi olmadığı için sabit bir ücretten de söz etmek mümkün değildir. 

Mide Botoksunun Avantajları 

Obezite ve fazla kilolardan kurtulmak için cerrahi ve cerrahi dışı pek çok yöntem mevcuttur. Bunlar, basitten karmaşığa doğru diyet, spor, akupunktur, soğuk lipoliz, ilaçlar, mide botoksu, mide balonu ve cerrahi tedavilerdir. Palyatif yöntemler olarak da adlandırabileceğimiz ve cerrahiye göre daha basit ve düşük riskli yöntemlerden günümüzde en etkili ve konforlu yöntemlerin başında mide botoksu uygulamaları gelmektedir. Mide botoksu bir defa uygulandıktan sonra 4-6 ay etkisini devam ettirmektedir. Uygulamadan 2-3 gün sonra etki başlamakla birlikte bu süreç 1 aya kadar da uzayabilmektedir. Açlık duygusunun azalması ve tokluk hissinin uzamasıyla botoksun etkisinin belirginleştiği uygulanan hasta tarafından rahatlıkla fark edilebilmektedir. Mide botoksu, midenin kas tabakasına düzenli aralıklarla 10-25 farklı noktaya uygulanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tüm yüzeye ve eşit aralıklarla uygulanmasıdır. Uygulama dozu, her bir noktaya 5-10 ünite gelecek şekilde olmalıdır. Uygulamadan sonra hasta, herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Ancak; özellikle hassas bir mide yapısına sahip olan kişiler ilk gün hafif mide krampı  ve bulantı hissi yaşayabilirler. Devam eden günlerde bu his ortadan kalkar. Şöyle ki; sık sık acıktığını ve kendini tutamadığını söyleyen kişiler mide botoksundan sonra 24 saate kadar uzayan tokluk hissi yaşadıklarını ifade edebilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de mide botoksunun uygulama dozudur. Çünkü, doz arttıkça etkinlik de artmaktadır. Fakat; 500 miligram ve üzeri dozlar güvenli olmadığı için sınırsız bir doz uygulaması yoktur. Uygulanacak doz miktarına hekim, karar vermekle birlikte bu konuda hastasını bilgilendirmelidir. Mide botoksunun etkinliği 3.aydan sonra azalmaya başlamaktadır. Eğer, verilen kilonun devam etmesi isteniyorsa 3. ile 4. aylarda tekrarlanan uygulamalar başarıyı artıracaktır. 3-4 kez mide botoksu uygulanması neticesinde mide küçülecek, öncesi gibi aşırı gıda tüketimi olmayacaktır. Eğer kontrolsüz yemeye devam edilirse aradan geçen yıllar içinde elde edilen bu avantaj kaybedilmektedir. 

Mide Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide botoksu, “clostridium botulismus” bakteriden elde edilmesi nedeniyle soğuk ortamda bulundurulmalıdır. Özellikle buzdolabının buzluk kısmında bulundurulan botoks, uygulanacak yere taşınırken buz aküsü ile soğuk tutularak taşınmalıdır. Hatta, enjektöre çekilen mide botoksu; eğer hastaya uygulamak için beklenecekse yine buz aküsü üzerinde soğuk olarak muhafaza edilmelidir. Bu, canlı bir ürün olan botoksun etkinliğinin kaybolmasını engelleyecektir. Mide botoksu, uygulandıktan sonra ilk 3 gün ağrı kesici alınmaması, kahve tüketilmemesi, aminoglikozid grubu antibiyotiklerin kullanılmaması gerekir. Çünkü, bunlar botoksun etkinliğini azaltabilir veya yok edebilir. Ayrıca botoks uygulanan kişi, ilacın etkinliği devam ettiği süre boyunca aşırı sıcak sıvı ve gıdaları tüketmekten sakınmalıdır. Çünkü, sıcak ortam botoksun etkinliğini azaltır. Mide botoksu uygulanan kişi, asitli yiyecekler ve içecekler, alkol ve sigara içilmesi ile ilgili kanıtlanmış bir veri olmamakla birlikte dikkatli olunmalıdır.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmaz?

Mide botoksunun, gebelerde ve emziren annelerde uygulanması tavsiye edilmemektedir. Çünkü, botoks uygulanan anne daha kısıtlı besleneceği ve kilo vereceği için embriyo ve bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Botoks, mide kasına uygulanarak kilo vermeyi sağlayan bir yöntemdir. Tüm bir vücudu etkileyen bir uygulama olmamakla birlikte hamile kadınlarda farklı bir etkisi bilinmemektedir. Bu nedenle her ihtimale karşı çocukta beslenme bozukluğu olabileceği gibi erken doğuma bağlı olarak bebek ölümleri bile yaşanabilir. Yani gebe kadınların botoks düşüncesini emzirme döneminin sonrasına ertelemesi önerilir. 

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com.tr

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

Arabic English Turkish