Mide Balonu

İntra Gastrik Balon halk arasındaki adıyla mide balonu obezite tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerdendir. Herhangi bir kalıcı iz bırakmaz, hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama 20-525 kg kaybı sağlayabilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

16-75 yaş yaş arasında kilo sorunu olan kişilere, Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-30 kg kilo kaybı sağlayarak riski düşürmek amacıyla; Süper süper obez olup 200 kilo ve üzerinde olan, ameliyat öncesi bir miktar kilo vererek ameliyatı daha güvenli hale getirmek için; Obez olmasına karşın ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kişilere; Yüksek kilolu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara; Obezite ameliyatlarının riskli olduğunu düşünüp, daha az riskli bir yöntemle kilo vermek isteyenlere; Mide balonu ile kilo verip, kazandığı beslenme alışkanlığını devam ettirme konusunda irade beyan eden kişilere mide balonu uygulanabilir.

Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilebilir?

Mide balonu uygulandıktan sonra verilecek kilo kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle balon çeşidine bakılmaksızın 10-25 kilo verilebilmektedir. Burada; uygulanan balon, içeriği (sıvı ya da hava), içeriğin miktarı, kişinin mide büyüklüğü, beslenme alışkanlıkları gibi pek çok faktör kilo vermeyi etkiler. Düzenli olarak kontrole gelen, balon uygulaması ile birlikte diyet, spor ve ilaç gibi yöntemlerde bir veya birkaçını uygulayan kişiler 20 kilo rahatlıkla verebilmektedirler. Mide balonu ile kaç kilo verilir? Sorusunun cevabını belirleyen bir faktör de kişinin balon taktırırkenki kilosudur. Balon takılan birey 160 kilo ise 25 kilo vermesi az bile sayılabilirken 90 kilo olan birisi için beklenenin üzerinde bir kilo verme olarak kabul edilebilir. Mide balonunun mide de kalma süreside çok önemlidir. 12. aya kadar uzayan sürelerde balon uygulanan kişilerde doğal olarak daha çok kilo verilebilmektedir. Özellikle ilk aylarda belirgin kilo kaybı olurken 4. aydan sonra kilo verme hızı azalmaktadır. Ancak; kilo verme dursa bile balon midede ne kadar uzun süre kalırsa verilen kilonun korunması o kadar kolay olur. 

Ne tür balon kullanıldığı da kilo vermede etkilidir. Yapılan bilimsel çalışmalar sıvılı ve havalı balonlar arasında kilo verme açısından fark olmadığını belirtmekte iselerde sıvılı balonlar eğer 600 mililitre ile doldurulmuşlarsa hedeflenen kilo kaybına genellikle ulaşılabilmektedir. Balonun hacmi de kilo vermede etkilidir. Ham sıvılı hemde havalı balonlar farklı hacimlerde şişirilmektedir. Sıvılı balonlar genellikle 400-700 mililitre ile şişirilirken, havalı balonlar 500-750 mililitre ile şişirilmektedirler. Balon hacmi ne kadar fazla ise o kadar fazla kilo kaybı sağlayabilmektedir. Ancak; göz önünde bulundurulması gereken bir durum ise hacim ne kadar büyük ise balona bağlı mide krampları, öğürtü ve reflü şikâyetleri, midede ülser oluşması riski o kadar yüksektir. Tüm bu etmenlerin başında kişinin balon uygulamasını gerçekçi bir yaklaşımla anlaması ve her şeyi balon ve hekimden beklememesi önemlidir. Bu süreç hekim, hasta, diyetisyenin birlikte yürüteceği ve tavsiyelere uyulması ile başarının yüksek olacağı bir süreçtir.

Kaç Çeşit Balon Vardır?

Temel olarak aynı mekanizma ile kilo kaybı sağlayan balonlardan Havalı balon daha az şikâyet oluşturmaktadır. Sıvılı balonun ağırlığına bağlı olarak özellikle ilk günlerde karın ağrısı şikâyetleri daha sık karşılaşılmaktadır. Havalı balon 500 ile 750 ml arasında değişen oranlarda hava ile şişirilirken sıvılı balon hacim olarak daha küçüktür. Bu balonların iş hacimleri takip sürecinde kilo verme durumuna göre artırılıp azaltılabildiği ayarlanabilir balonlarda mevcuttur.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonları maalesef ülkemizde üretilmemektedir. Bu nedenle yurt dışından ithal olarak getirilmektedirler. Bu durum maliyeti artırmaktadır. Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde anestezi uzmanının kontrolünde uygulanmaktadır. Mide balonu uygulaması bir endoskopist tarafından endoskopi ünitesi olan bir merkezde yapılabilmektedir. Uygulamadan önce bazı kan testlerinin yapılması gerekebilir. Mide balonu uygulanacak kişinin uygulama öncesi ve sonrası bir klinikte kısa süre de olsa yatırılması gerekmektedir. Mide balonu ancak bir gastroenterolog veya endoskopi sertifikası olan bir genel cerrah ya da dâhiliye uzmanı tarafından uygulanabilir. Yukarıda sayılan tüm bu faktörler mide balonu fiyatını belirlemektedir. Ücreti belirleyen en önemli faktörlerin başında ithal bir ürün kullanılması gelmektedir. Mide balonları başlıca; Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Arjantin ve Brezilya’dan ithal edilmektedir. Fransa’da üretilen havalı balon dışındakiler genellikle sıvılı balonlardır. Mide balonları bir kez uygulanır ve sonunda parçalanarak imha edilir, tekrar kullanılması mümkün değildir. Kalın bir silikondan yapılmış ürünlerdir. Toksik etkileri yoktur. Mide balonu fiyatı takılan bu balonların marka ve çeşidine göre değişmekle birlikte fiyatlar arasında büyük farklar yoktur. Son zamanlarda anestezi gerektirmeden ve uygulandıktan 4 ay sonra eriyerek bağırsak yoluyla atılan eliptik balonlar da uygulanmaya başlanmıştır. Ancak; bu tip balonların kilo verme açısından diğer balonlara üstünlükleri yoktur.  Mide balonu uygulanacak kişilerin dikkat etmesi gereken ve çok önemli bir durum da, Balon takıldıktan sonra doktoru ile iletişim ve diyetisyen desteği olup olmamasıdır. Mide balonu uygulayan hekim bu konuda deneyimli olmalıdır. Kliniğinde diyetisyen olmalıdır. Hastanı oluşabilecek şikâyetlerine göre çözüm yollarını uygulamalıdır. Mide balonu sadece uygulama yapıp sonra balonu çıkarmaktan ibaret bir durum değildir. Balon uygulandıktan sonra hasta düzenli olarak kontrole çağrılmalı veya takip altında olmalıdır. 

Mide Balonu Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır?

Mide Balonu uygulandıktan sonra özellikle ilk 3 gün karın ağrısı ve spazm olabilmektedir, bu durum genellikle takip eden günlerde kaybolmaktadır. Çok düşük olasılıkla da olsa mide ülseri yapması gibi riskleri vardır. Havalı balonlarda balonun havasının kaçarak sönmesi ve neticesinde bağırsak tıkanıklığı yapma riski olabilmektedir. Mide balonlarının patlaması gibi bir durum söz konusu değildir, ancak; balon içindeki sıvı sızıntı nedeniyle azalabilir. Bu olasılık yüzde 1’den azdır. Bu durumda sıvılı balonlar içindeki mavi sıvı mide ve bağırsak yoluyla emilir ve idrarla atılır. Mide balonu içindeki sıvıya mavi rengi metilen mavisi vermektedir. Metilen mavisi, kana karıştığında idrarla atılır ve idranın rengini yeşile boyar. Bu durum, balon uygulanan kişi tarafından fark edildiğinde; hekim bilgilendirilmelidir. Literatürde balon çıkarılırken yemek borusu yırtılması olan hasta olduğu bildirilmiştir.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası Beslenme

Mide balonu uygulandıktan sonraki ilk 3 gün, midenin balon nedeniyle kasılma ve dolayısıyla ağrıya neden olduğu dönemdir.Bu dönemde eğer sıvı ihtiyacınızı kısmen de olsa damar yoluyla verilen serum ile karşılamak midenin uyarılmasını azaltacaktır. Dolayısıyla kramp ve ağrıların daha az olmasını ve  mide tarafından balonun daha kolay kabullenilmesini sağlayacaktır. İlk 3 gün geçtikten sonra genellikle daha rahat bir süreç izlenmektedir. Ancak zaman zaman hafif düzeyde mide ağrıları olabilmektedir.

Tüketeceğiniz gıdaları seçerken protein içeriğinin (Et ve türevleri, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller) yüksek olmasına dikkat ediniz.

-Gıdaların karbonhidrat ve yağ içeriklerini kontrol ederek tüketiniz. (Hamur işleri, şerbetli tatlılar, kızartmalar, soslu kremalı yiyecekler)

-Katı sıvı ayırımına özen gösteriniz. Katı besin alımından ez az 15 dakika sonra sıvı tüketiniz.

-Yemeklerinizi çok iyi çiğneyerek yutmaya özen gösteriniz. (En az 20 defa çiğneyiniz.)

– Hızlı ve iyi çiğnenmeden yenilen gıdalar midenizi yorarak şikayetlere yol açabilir.

-Gazlı, asitli  içecekler ve alkol balon çeperini zayıflatarak sönmesine yol açabilir. Ayrıca kafeinli içeceklerin midenizi uyaracağını unutmayınız.

Mide Balonu Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Mide balonu diyet, spor, akupunktur, ilaçlar ile kilo veremeyen veya sürekli verip tekrar kilo alan kişilerde alternatif bir tedavi yöntemidir. Mide balonları silikondan yapılan ve sıvı ya da hava ile şişirilebilen balonlardır. Mide balonları bir hastaya uygulandıktan sonra mide içinde delinerek içindeki sıvı ya da hava boşaltılıp dışarı alınırlar. Dışarıya alınan balon çöpe atılır. Balonlar Mideye zararlı etkileri olan maddeler değildir. Ancak uzun süre mide içinde durduğunda basınç ve temas etkisine bağlı olarak zamanla midede ülser tarzı yaralara neden olabilirler.

Peki, bu balonların avantajları nelerdir?

Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilmektedir. Mide balonu uygulaması 20 dk. gibi kısa sürede gerçekleşmektedir. Mide balonu uygulamasından sonra kişi anestezinin etkisi geçince, yani birkaç saat sonra normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Mide balonu ile 10 ile 30 kilo arasında kilo verilebilmektedir. Mide balonu genellikle 6-12 ay sonra çıkarılmaktadır. Balon çıkarıldıktan   1 ay sonra tekrar uygulanabilmektedir. Bir kişiye 3-4 kez balon uygulamak mümkündür. Mide balonu ilk günler dışında ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz. Alınan gıdalar midede eskisine göre daha uzun süre beklediği için ağız yoluyla çıkarılan gaz kendine has bir koku verebilir. Mide balonu uygulaması kalıcı herhangi bir yara bere, iz bırakmaz. Mide balonu kişi istediği zaman, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir. Balon uygulanan kişinin sık kontrole gelmesi gerekmez, ancak diyetisyen desteği faydalı olur. Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde etkili bir kilo verme yöntemidir. Çağımızın sorunu olan fazla kilolar ve obeziteden kurtulmak için pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden en etkilisi tabi ki; obezite cerrahisidir. Ancak aynı zamanda en riskli olanı da obezite cerrahisidir. Çünkü, obezite cerrahisi için anestezi gerekmektedir, ameliyatta kesilen organdan dolayı sızıntı olması, enfeksiyon, kanama gibi riskler mevcuttur. Oysaki; mide balonu sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemle 25 kilo vermek mümkündür. Mide balonu gerçekten kilo vermeye kararlı kişilerde yüz güldürücü sonuçlar ortaya koymaktadır. Çok yüksek kilolu olup sağlık sorunları nedeniyle anestezi alması ve ameliyat olması yüksek riskli olan kişilerde mide balonu ile kilo verdirip daha düşük riskle ameliyat etmek mümkün olabilmektedir. Fazla kilosu olup obezite cerrahisinden kaçınan kişilere bir veya birkaç defa mide balonu uygulayarak dikkate değer kilo verdirmek mümkündür. Midede bırakılan balon 1 yıla yakın süreyle kalacağı için kaybedilen kilonun korunması daha kolay olabilmektedir. Balon; mide büyümesine yol açmaz, ancak; çıkarıldıktan sonra kazanılan beslenme alışkanlığı korunursa midenin bir miktar küçülmesi mümkün olabilmektedir.

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com.tr

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

Arabic English Turkish