By Pass, kelime anlamı olarak köprü demektir. Kalpte uygulandığında kalp by passı, damarda uygulandığında damar by pass’ı, mide ve bağırsaklarda uygulandığında ise mide by pass’ı olarak adlandırılmaktadır.  Latince gastrik by pass olarak isimlendirilen bu ameliyat yöntemi temelde Roux-en-Y olarak bilinmektedir. Mide by pass’ının bu Roux-en-Y dışında onlarca çeşidi vardır. Dünyada obezite ve diyabet amacıyla yapılan by pass ameliyatlarının en sık uygulananı Roux-en-Y’dir. Özellikle; Tip-2 Diyabet ve obezitenin birlikte olduğu  hastalarda mini gastrik by pass, diverted mini gastrik by pass, transit bi partisyon, SADI, biliopankreatik diversiyon, duodenal switch, scapinero ameliyatı gibi pek çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına cerrahın bilgi, deneyim ve hastaya ait özellikler etkili olmaktadır. Bariatrik cerrah dediğimiz cerrahlar metabolik ameliyatları gerçekleştirirler. Mide by pass ameliyatlarında bu ameliyatların tüp mideden sonra en sık uygulanan ameliyatlarıdır. 

Laparoskopik Gastrik By Pass (Mide By Pass’ı) Obezitenin cerrahi tedavisinde en etkili ve kalıcı cerrahi yöntemlerdendir. Laparoskopik (Kapalı) yöntemle yapılan bu ameliyatın geri dönüşümü mümkündür. Özellikle süper obez dediğimiz vücut kitle indeksi 50 Kg/m2’nin üzerinde olan bireylerde önerilmekle beraber da ha düşük kilolu bireylerde de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu ameliyat yönteminde mide üst kısmında 30 mililitre kadar bir rezervuar bırakıp alt kısmı ayrılmaktadır. Ayrıca, ince barsak midenin 70-120 cm alt tarafından getirilerek mideye ağızlaştırılmakta ve yenilen gıdaların oniki parmak barsağını pas geçmesi sağlanmaktadır.

Laparoskopik Gastrik By Pass ameliyatı (Mide By Pass’ı) kimlere yapılmaz?

Vücut kitle indeksi 35 Kg/m2’nin altında olanlara bu ameliyat yapılmaz. Ayrıca bu ameliyatı olacak kişi 16- 60 yaş arasında olmalı, ruhsal hastalığı olmamalı, anestezi almasını engelleyen ciddi sistemik hastalığı olmamalıdır.

Laparoskopik Gastrik By Pass ameliyatı sonrası ideal kiloya ne zaman ulaşılır?

Bu ameliyat sonrası ideal kiloya 2 yılda ulaşılır. Ameliyat sonrası ilk aylara hızlı olarak kilo kaybı olur, daha sonra bu kilo kaybı hızı azalır. Çok hızlı kilo kaybı olması istenmez, çünkü vitamin ve elektrolit eksiklikleri ortaya çıkabilir. Bu durum kalp damar sistemi ve homeostazis dediğimiz vücudun kendi iş dengesinde sorunlara yol açabilir Ayrıca, hızlı kilo veren kişilerde ciltte sarkmalar olabilir.

Çukurambar Mah. Muhsin yazıcıoğlu Cad Sarıkonak apt, D:No:8/11 Çankaya/ANKARA

Klinik Telefonu

Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63

E-Mail Adresimiz

E-Mail Adresimiz

info@ibrahimsakcak.com.tr

Online Randevu

Online Randevu

için Tıklayın..

Arabic English Turkish