GastrikPlikasyon (Mide Katlama)


GASTRİK PLİKASYON (MİDE KATLAMA) AMELİYATI NEDİR?

Gastrik plikasyon ya da diğer bir deyişle mide katlama ameliyatı, mide küçültme ya da mide by-pass ameliyatında olduğu gibi herhangi bir organın kesilmesi veya çıkarılması söz konusu değildir. Mide Plikasyon’u ameliyatı nispeten yeni bir operasyondur. Trokar dediğimiz aletler yardımıyla karın içine girilerek karbondioksit gazı ile şişirilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat bir video kamera ile özel bir cerrahi teleskop görüntüsü eşliğinde küçük aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatta midenin büyük kurvatura denilen sol tarafı etrafındaki yağlı dokudan ayrıldıktan sonra dış kavis boyunca bir veya birkaç kez kendi içine doğru boylu boyunca dikilerek katlanır.

Vücut kitle indeksi 35 Kg/m2’nin altında olanlara bu ameliyat yapılmaz. Ayrıca bu ameliyatı olacak kişi 16- 60 yaş arasında olmalı, ruhsal hastalığı olmamalı, anestezi almasını engelleyen ciddi sistemik hastalığı olmamalıdır.
Mide katlama ameliyatı kilo vermede etkili bir ameliyattır. Ancak, Kendi içine katlanan mide orada bir kitle oluşturduğu için öğürtü şikâyetleri yapabilir. Ayrıca mide küçültme ameliyatında olduğu gibi midenin iştah hormonu Ghrelin’in % 80’inin salgılandığı bölge çıkarılmadığı için iştah duyusu azalmayabilir. Son bir dezavantajı ise ileriki yıllarda dikiş aralarından divertikül dediğimiz yapılara benzeyen cepçikler oluşarak tekrar bir miktar kilo alma söz konusu olabilir.


Klinik Telefonu

0 (312) 286 44 63 - 0 (312) 286 44 64